Trajanje:
Psihoterapija je jedinstven odnos i proces između terapeuta koji pomaže i klijenta kojemu je pomoć potrebna. Na psihoterapiju dolaze ljudi kada im se javljaju simptomi/problemi poput:
- napada panike
- naglih i teških promjena raspoloženja
- anksioznosti, depresivnog raspoloženja
- teškog nošenja sa životnim teškoćama, izazovima roditeljstva
- osjećaja nesigurnosti
- niskog samopouzdanja, osjećaja srama i problema u komunikaciji
- socijalne fobije
- kriznih razdoblja
- opsesivno kompulzivnih poremećaja, intruzivnih i opsesivnih misli
- svladavanja povećanog stresa
- traumatskih iskustava i žalovanja
- obiteljskih problema i partnerskih problema
- poslovnih problema i upravljanja karijerom
- poremećaja spavanja
- poremećaja hranjenja
Psihoterapeut je vaš vodič kroz cijeli proces, a vi ste onaj koji donosi odluke.
Psihoterapeut koristi svoje znanje i iskustvo, pomaže sagledati problem iz različitih perspektiva. Tijekom rada klijent i terapeut razvijaju dubok i intiman odnos u kojem je odgovornost za ostvarenje ciljeva psihoterapije podijeljena između te dvije osobe. Psihoterapeut vas ohrabruje i podržava u preuzimanju odgovornosti i pronalaženju dovoljno dobrih rješenja.
Kroz osobnu terapiju istražujemo sami sebe. Pročišćavamo nagomilane emocije, vadimo ih van u sigurnom okruženju, gledamo od kuda su došle i zašto reagiramo ovako ili onako, bolje se razumijemo i idemo svjesniji kroz život. Čim smo svjesniji sebe, otvaramo si mogućnost da biramo bolje. Psihoterapija često donosi velik osjećaj olakšanja, puno zanimljivih uvida o sebi i drugima, oslobođenost od osjećaja krivnje, otvorenost za neke nove emocije.
Također je važno se pripremiti na to da psihoterapija nije uvijek i u svakoj fazi ugodna. Ponekad je potrebno suočiti se s nekim dubokim dilemama i strahovima, otvoriti neke emocije koje ste dugo izbjegavali i s kojima se teško nosite i rasvijetliti određena pitanja iz prošlosti. Da bi vas terapija dovela do željene promjene, proces ponekad može biti težak, ali je neophodan. Razlog radi kojeg je potrebno pogledati u prošlost je u tome što nam to pomaže bolje razumjeti svoju sadašnjost i učiniti pozitivne promjene za budućnost.
Individualna psihoterapija obično traje 50-60 minuta. Uobičajena učestalost susreta je jednom tjedno, uz mogućnost dogovora za češće susrete ukoliko za time osjećate potrebu ili rjeđe u završnim fazama terapije. Svaka komunikacija je povjerljiva; bez obzira radilo se o susretu uživo, preko telefona, online platforme ili putem e-maila.
Psihoterapija vam osigurava siguran prostor u kojem sve što kažete ostaje između vas i psihoterapeuta. Postoje dvije zakonske iznimke – kad se radi o zlostavljanju i kad se radi o počinjenju nekog kaznenog djela. Te dvije stvari terapeut je dužan po pravilima svoje struke prijaviti nadležnim institucijama.
Ukoliko ste spriječeni doći na dogovoren susret, potrebno je otkazati ga barem 24 sata prije dogovorenog termina, kako bi vaš termin mogli ponuditi nekom drugom. Ukoliko to ne učinite, naplatit ćemo vam termin kao da ste ga iskoristili.