Trajanje:
Grupna psihoterapija se odnosi na terapiju u kojoj sudjeluje više članova, pet do deset (5-10), koji dijele slične probleme ili su zainteresirani za rješavanje istoga problema. To je mjesto razmjene znanja, iskustva i povezivanja članova kroz naoko različite životne priče.
Grupa se organizira prema vrsti željene tematike bez obzira na spol i dob (adolescenti i odrasli) i spaja se prema vrsti problema koji se želi riješiti. Grupe se održavaju jednom tjedno u trajanju od 75 min, u vrijeme koje zajedno dogovaramo.
Cilj grupne terapije je uključivanje članova sa što sličnijim problemima kako bi zajednički došli do njegova rješenja te dobili podršku i savjetovanje na određene teme. Grupa pruža ohrabrenje i potporu svima koji joj se pridruže. Svatko koristi grupu na svoj način i prema svojem tempu. Članovi grupe s vremenom postaju sposobniji povezati svoje svjesne i nesvjesne procese mišljenja, osjećanja i djelovanja što je put u kvalitetniji život.
Tematika grupnih psihoterapija je široka, obrađuju se različite teme, kao što su:
- Adolescencija i odrastanje
- motivacija i učenje
- anksioznost
- samopouzdanje
- samopoštovanje
- stereotipi i predrasude
- uloga žene
- osobno zadovoljstvo
- uloge i realizacija uloga
- odnosi
- seksualnost
- očekivanja od sebe i drugih
- uvjerenja
- stres i svakodnevni problemi
- mindfulness
- prevencija poremećaja hranjenja
- opuštanje i prisutnost
- roditeljstvo
- postporođajna tuga
- depresija
- partnerski odnosi
Sukobi i problemi istražuju se u atmosferi povjerenja i diskrecije, a terapijska funkcija grupnog rada učinkovitija je ukoliko se članovi susreću samo u grupi i pri tome dobivaju osjećaj međusobnog povjerenja.
Terapija se vodi pod stručnim vodstvom jednog ili više educiranih terapeuta.
Koje su prednosti grupne psihoterapije?
- Osjećaj pripadnosti
- Spoznaja kako nisi sam (ulijevanje nade)
- Unapređenje socijalnih vještina
- Prihvaćanje različitosti
- Pružanje informacija/međusobno osnaženje
- Osjećaj ohrabrenja i podrške
- Grupna povezanost
Najvažnije pravilo grupne psihoterapije jest pravilo diskrecije. Ono što se dogodi u grupi, u njoj i ostaje. Iznimno je važno stvaranje sigurnog i prihvaćenog ozračja u kojemu svatko može biti upravo ono što jest bez ikakvog osuđivanja ili straha s ciljem dobronamjernosti prema sebi i ostalim članovima.
Ukoliko ste spriječeni doći na dogovoren susret, potrebno je otkazati ga barem 24 sata prije dogovorenog termina, kako bi vaš termin mogli ponuditi nekom drugom. Ukoliko to ne učinite, naplatit ćemo vam termin kao da ste ga iskoristili.